Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ce declaratii se depun la o livrare intracomunitara?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ce declaratii se depun la o livrare intracomunitara?

Ce declaratii se depun si care e perioada fiscala in cazul unei livrari intracomunitare?
george-neagu, moderator
Se depune D390 (inclusiv D300). Perioada fiscala la TVA se schimba doar la achizitii intracomunitare:

Cod fiscal:

ART. 322 - Perioada fiscală
(7) Prin excepție de la prevederile alin. (2) - (6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară de bunuri taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:

a) prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare de bunuri intervine în această primă lună a respectivului trimestru;

b) a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare de bunuri intervine în a doua lună a respectivului trimestru. Primele două luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioadă fiscală distinctă, pentru care persoana impozabilă va avea obligația depunerii unui decont de taxă conform art. 323 alin. (1);

c) prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare de bunuri intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic.
Multumesc. Daca livrarea a avut loc in iulie 2018, se depune d390 lunar incepand cu luna iulie si d300 se depune in luna august cumulat pentru iulie si august. Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine.
D390 depuneti doar cand aveti operatiuni deci trebuia la 25.08.2018. Iar in D300 o declarati in declaratia depusa pt trim III.
Multumesc.