Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensare zile concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensare zile concediu

Am urmatoarea situatie:
- pe anul 2008, 11 zile concediu neefectuat
- pe anul 2009, 7 zile concediu neefectuat (conform 4 luni de munca)

In luna aprilie am fost disponibilizat.

Nelamurirea mea este daca mi se platesc si zilele de concediu de pe 2008 si cele de pe 2009.

Hr-ul firmei a zis ca se face urmatorul calcul:
11 zile de pe 2008 + 21 potentiale pe 2009= 32 zile
32 zile/12 luni x 4 luni= 11 zile concediu.

Formula corecta, dupa parerea mea este: 11 zile de pe 2008+7 zile de pe 2009= 18 zile de concediu.

Va rog sa imi spuneti care din variante este cea corecta.

Multumesc frumos!

buna ziua!
formula corecta este ultima !
Concediul de odihna se calculeaza si se acorda anual proportional cu timpul lucrat.Nu se iau pentru calcul perioade lucrate cumulate pe mai multi ani.Deci calculul dumnaevoastra este cel corect.
Pot gasi in codul muncii acest lucru? Sau unde pot gasi ceva pe care ma pot baza? Vreau sa prezint asta reprezentantilor firmei, iar daca nu sunt de acord sa merg pana la o instanta judecatoreasca.
Fireste, sunt prevederi exprese in acest sens atat in Codul Muncii, cat si in CCMUNN 2007-2010.
legea 53/2003 Codul Muncii
Art. 139. - (1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
Art. 141(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.