Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se calculează indemnizația ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se calculează indemnizația ?

Hristos a înviat !

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un sfat.

Un angajat are 3 zile de concediu neefectuate din 2019
si 5 zile din 2020.
Restul zilelor de concediu de odihnă
le va lua ulterior, conform Programării anuale.
Pentru cele 5 zile din 2020 știm cum se calculează
indemnizația de concediu de odihnă.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns:
- care este baza de calcul pentru indemnizația de concediu de odihnă
pentru cele 3 zile de concediu neefectuate din 2019 ?

se vor lua ultimele 3 salarii brute avute în acest an și se va face media ?
sau, după cum spune contabilul,
se vor lua ultimele 3 salarii brute avute în anul 2019 și se va face media ?

În Art. 150 alin.1 din codul muncii REPUBLICAT - se spune că:
Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza
de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica
decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.

Ce înseamnă pentru perioada respectivă ?
se referă la anul 2019 ?
sau la anul 2020 - pentru că
abia acum ia cele 3 zile de concediu neefectuate din 2019 ?
oanaportar, utilizator
Vedeti si art.150 alin.2 C.mun.
Mulțumesc frumos pentru răspuns !
Buna ziua,

Am si eu aceeasi situatie. Unui salariat i-au ramas 4 zile de concediu de odihna neefectuate din anul 2019, pe care doreste sa le ia in luna mai 2020.
Va rog sa-mi spuneti daca procedez corect pentru calcularea indemnizatiei de concediu, luand in calcul salariile brute ale angajatului din ultimele 3 luni anterioare din anul 2020 (conform art. 150 alin. 1 si 2 din Codul muncii), chiar daca zilele respective de CO erau aferente anului 2019.
Astfel:
Pasul 1. Se iau in calcul salariile brute ale angajatului din lunile februarie 2020, martie 2020 si aprilie 2020, cu zilele lucratoare aferente. Se calculeaza media zilnica si se inmulteste cu numarul de zile de concediu.
In februarie 2020 salariu brut = 2300 lei, nr. zile lucratoare = 20;
In martie 2020 salariu brut = 2300 lei, nr. zile lucratoare = 22;
In aprilie 2020 salariu brut = 2300 lei, nr. zile lucratoare = 20.
Total 6900 lei si 62 zile lucratoare.
Media zilnica = 6900 lei : 62 zile = 111,29 lei/zi
Indemnizatia de CO pentru cele 4 zile = 111,29 lei/zi x 4 zile = 445,16 lei
Pasul 2. Se calculeaza salariul cuvenit angajatului pentru perioada concediului (4 zile in luna mai 2020) ca si cum ar fi lucrat.
In luna mai salariul brut = 2300 lei, nr. zile lucratoare = 20.
Salariul cuvenit pentru 4 zile in luna mai este 2300 lei : 20 zile lucratoare x 4 zile = 460 lei.
Pasul 3. Se compara cuantumul indemnizatiei de CO 445,16 lei (stabilit la Pasul 1) cu salariul cuvenit pentru perioada concediului 460 lei (stabilit la Pasul 2). Valoarea indemnizatiei acordata pentru zilele de concediu va fi cea mai favorabila dintre cele comparate.
Asadar, pentru cele 4 zile de CO salariatul va primi o indemnizatie in valoare de 460 lei (valoarea bruta).

Va rog sa-mi spuneti daca este bine cum am calculat.
Sau trebuie sa iau in considerare, pentru calculul indemnizatiei de concediu, salariile angajatului din ultimele 3 luni ale anului 2019 si zilele lucratoare aferente? Si apoi sa compar indemnizatia de CO, astfel calculata, cu salariul cuvenit in luna decembrie 2019 pentru cele 4 zile?
Salariatul va primi ca indemnizatie pentru zilele de CO suma cea mai mare.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
zaliza, utilizator
Concediul de odihna se plateste cu o indemnizatie de concediu care se raporteaza fie la luna in care se acorda concediul, fie la ultimele 3 luni anterioare. Se ia in calcul indemnizatia mai favorabila salariatului.
Multumesc pentru raspuns.
Deci, la calcularea indemnizatiei de concediu de odihna pentru 4 zile acordate unui salariat in anul 2020, dar ramase din anul 2019, se iau in considerare salariile brute ale angajatului din ultimele 3 luni anterioare din anul 2020 si se compara cu salariul din luna curenta in care se acorda concediul, chiar daca zilele respective de concediu de odihna erau aferente anului 2019.
zaliza, utilizator