Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se calculează indemnizația ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se calculează indemnizația ?

Hristos a înviat !

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un sfat.

Un angajat are 3 zile de concediu neefectuate din 2019
si 5 zile din 2020.
Restul zilelor de concediu de odihnă
le va lua ulterior, conform Programării anuale.
Pentru cele 5 zile din 2020 știm cum se calculează
indemnizația de concediu de odihnă.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns:
- care este baza de calcul pentru indemnizația de concediu de odihnă
pentru cele 3 zile de concediu neefectuate din 2019 ?

se vor lua ultimele 3 salarii brute avute în acest an și se va face media ?
sau, după cum spune contabilul,
se vor lua ultimele 3 salarii brute avute în anul 2019 și se va face media ?

În Art. 150 alin.1 din codul muncii REPUBLICAT - se spune că:
Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza
de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica
decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.

Ce înseamnă pentru perioada respectivă ?
se referă la anul 2019 ?
sau la anul 2020 - pentru că
abia acum ia cele 3 zile de concediu neefectuate din 2019 ?
oanaportar, utilizator
Cornel Vasile a scris:

Concediul de odihna se plateste cu o indemnizatie de concediu care se raporteaza fie la luna in care se acorda concediul, fie la ultimele 3 luni anterioare. Se ia in calcul indemnizatia mai favorabila salariatului.

Multumesc.
Va rog sa-mi spuneti daca tot asa se calculeaza indemnizatia de concediu pentru compensarea in bani a zilelor de concediu neefectuate, la incetarea contractului de munca.
Exemplu: Unui salariat i s-a desfacut contractul de munca la data de 15.05.2020 prin demisie.
Acesta are concediu de odihna neefectuat: 5 zile ramase din anul 2019 si 5 zile din anul 2020.
Cele 10 de CO trebuie compensate in bani, in luna mai 2020. Indemnizatia respectiva se va cumula cu salariul cuvenit pentru zilele cat a lucrat in luna mai 2020, in vederea stabilirii venitului brut realizat pentru luna mai.
Spuneti-mi va rog, daca la calcularea indemnizatiei de concediu pentru toate cele 10 zile se iau in considerare salariile brute ale angajatului din ultimele 3 luni anterioare (februarie, martie, aprilie) din anul 2020 si se compara cu salariul din luna curenta (mai 2020), chiar daca 5 zile de concediu de odihna erau aferente anului 2019?
Sau pentru cele 5 zile de CO ramase din anul 2019 trebuie sa calculez indemnizatia luand in considerare salariile pe care le-a avut angajatul in anul 2019?
zaliza, utilizator
Ati inteles corect.