avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Persoana juridica straina
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Persoana juridica straina

Buna ziua,
Un cetatean ceh doreste sa-si deschida o firma in Romania.
Din cite am inteles sa cumpere haine si sa le exporte.
Doreste sa aiba un reprezentant fiscal.
Pentru asta ce trebuie facut?
Ce declaratii se depun?
Are nevoie de un sediu permanent?
Multumesc pentru orice lamurire.
Diana.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 10:15, 17 Martie 2014
inregistrare prin reprezentant fiscal in scopuri de tva:
010 la inregistrare plus 095 pt roi - la anaf.
lunar : 300, 394, 390 pt codul respectiv de tva ( primit de la fisc)
Sediul permanent este cel din cehia dar reprezentantului fiscal ii trebuie un sediu permanent in RO ( reprezentantul trebuie sa aiba cod de tva)
Controlul se va face la sediul reprezentantului fiscal. Risc mare la rambursare tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii intracomunitare pentru firma neplatitoare de tva maria-crina maria-crina Buna seara! Am urmatoarea speta: Firma infiintata in ianuare 2016, neplatitoare de tva, doreste sa faca achizitii intracomunitare de marfa , in valori mici ... (vezi toată discuția)
Prestare servicii programare prin internet in afara romaniei cezardum cezardum Buna ziua, Detin un PFA cu norma de venit, inregistrat ca platitor de TVA (si inregistrat si in ROI). Va rog, daca este posibil, sa imi confirmati ... (vezi toată discuția)
Reg op. intracomunitari Mariralu Mariralu Se poate inscrie in ROI un SRL neplatitor de TVA ? Multumesc anticipat pentru ajutor. (vezi toată discuția)