Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Persoana juridica straina
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Persoana juridica straina

Buna ziua,
Un cetatean ceh doreste sa-si deschida o firma in Romania.
Din cite am inteles sa cumpere haine si sa le exporte.
Doreste sa aiba un reprezentant fiscal.
Pentru asta ce trebuie facut?
Ce declaratii se depun?
Are nevoie de un sediu permanent?
Multumesc pentru orice lamurire.
Diana.
inregistrare prin reprezentant fiscal in scopuri de tva:
010 la inregistrare plus 095 pt roi - la anaf.
lunar : 300, 394, 390 pt codul respectiv de tva ( primit de la fisc)
Sediul permanent este cel din cehia dar reprezentantului fiscal ii trebuie un sediu permanent in RO ( reprezentantul trebuie sa aiba cod de tva)
Controlul se va face la sediul reprezentantului fiscal. Risc mare la rambursare tva.