Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intreruperea temporara activitatii angajatorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intreruperea temporara activitatii angajatorului

As dori sa stiu care sunt demersurile ce trebuiesc facute de angajator, potrivit legii pentru instituirea intreruperii temporare a activitatii...

in legatura cu ordonanta 28/2009 care prevede ,,Indemnizaţiile de care beneficiază salariaţii, de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, plătite din fondul de salarii, pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, pentru o perioadă de cel mult 3 luni în anul 2009, în înţelesul impozitului pe venit prevăzut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare''-daca nu sunt considerate venituri de natura salariala, trebuiesc intocmite state de plata, cum se platesc?
aceasta este o problema controversata deocamdata ..... pentru ca .... nu sunt norme de aplicare .....
[ link extern ]