Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Contabilitate brutarie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Contabilitate brutarie

Buna ziua. Am urmatoarea problema: in cazul unei brutarii care primeste grau de la persoane fizice m-am gandit sa procedez in felul urmator:
-Primire grau pe baza de borderou de achizitie 301=401 200 ron(pretul pietei pentru grau)
- Emitere factura si chitanta 5 ron copt paine
- vanzare paine pe baza de fise: bat in casa de marcat la codul "vanzare pe cartela" in momentul cand ia clientul paine 1 ron ( Clientul o sa primesca 200 paini pentru graul adus): 411=701 1 ron. Este corect ca respectivul ron sa il bat fara TVA? Deci colectez TVa 24% pentru copt, 1 RON bat in casa doar ca sa neutralizez cheltuiala cu graul si sa tin evidenta painilor pe cartele.

Multumesc
Cumparare grau de la persoane fizice:

301 = 401 -> 200 lei

Vanzare paine cu factura (TVA 9%) pentru graul achizitionat:

4111 = 701 -> 183,49 lei
4111 = 4427 -> 16,51 lei

Compensare furnizor cu client:

401 = 4111 -> 200 lei
Buna ziua,

Pentru achizitia de la persoane fizice eu as recomanda 462 in loc de 401.

Respect,
Dan Preda.
Eu emit factura doar pentru copt, clientul atat plateste, problema este cum bat painea in casa de marcat, este corect sa o bat la pretul de achizitie al graului ( in functie de cate paini primeste clientul pentru graul respectiv) fara TVA, dar pentru ca sa tin evidenta painilor si sa imi neutralizez cheluiala cu graul?
Acum am inteles: sunteti prestator de servicii si le coaceti paine din graul lor.

In acest caz se ia graul in custodie se coace paine si se factureaza serviciile.

Preluarea graului in custodie:

301 = 462 -> 100 lei

Consum de grau pentru paine:

601 = 301 -> 100 lei

Realizarea painii:

345 = 711 -> 100 lei

Predarea painilor realizate:

462 = 345 -> 100 lei

Facturarea serviciului de coacere:

4111 = 704 -> 5 lei.

Multumesc tare mult pentru ajutor, dar va rog sa ma lamuriti ce fac in momentul in care vine clientul in magazin si cere o paine pe fisa, in casa de marcat cum o bat, pentru ca din totalul painilor de pe aziv doar cu o parte ma incarc in gestiune, diferenta fiind date pe fise. La un control pot sa imi spune de ce nu am batut cu Tva painea de pe fisa; in situatia in care procedez asa cum am descris mai sus?