Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Contabilitate brutarie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Contabilitate brutarie

Buna ziua. Am urmatoarea problema: in cazul unei brutarii care primeste grau de la persoane fizice m-am gandit sa procedez in felul urmator:
-Primire grau pe baza de borderou de achizitie 301=401 200 ron(pretul pietei pentru grau)
- Emitere factura si chitanta 5 ron copt paine
- vanzare paine pe baza de fise: bat in casa de marcat la codul "vanzare pe cartela" in momentul cand ia clientul paine 1 ron ( Clientul o sa primesca 200 paini pentru graul adus): 411=701 1 ron. Este corect ca respectivul ron sa il bat fara TVA? Deci colectez TVa 24% pentru copt, 1 RON bat in casa doar ca sa neutralizez cheltuiala cu graul si sa tin evidenta painilor pe cartele.

Multumesc
Se incarca intreaga cantitate de paine in gestiune iar descarcarea se face in baza fisei din gestiune pentru partea care se da pentru grau iar pentru cealalta care se vinde in baza bonului fiscal.