Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

buna ziua. va fac un rezumat la ceea ce vreau sa stiu.
apartamentul in care lucuim este pe numele socruluicare din nefericire
acum pe 6 februarie a decedat . soacra-mea vrea sa treaca partea ei de apartament nici decum pe numele sotului meu ci pe al fiicei acestuia care o are dintr-o casatorie anterioara. sora sotului banuim ca ar vrea o despagubire daca nu , ce se poate face ? intrebarile mele sunt?
poate soacra-mea sa treaca partea ei de apartament pe numele la copilul din prima casatorie a sotului? aceasta este minora are 14 ani si este in custodia mamei. adica poate trece peste fiul ei ?
cum se face succesiunea?
cum se procedeaza?
sora sotului este stabilita in italia si va venii in august pentru succesiune .
poate aceasta sa treaca partea ei de apartament pe numele la minora?
in speranta ca voi primii un raspuns va multumesc si va stau la dispozitie cu alte detalii ori intrebari. cu referire a ceea ce vreau sa stiu .
poate nu am fost inteleasa bine .
mai mentionez ca soacra are o casa si terenuri la tara care sunt pe numele ei si apartamentul unde stam noi este pe numele la ambii socrii ( socrul decedat 6 februarie 2014)
feliciaion, utilizator
Buna ziua,

Succesiunea in urma decesului socrului se va face astfel:
- sotia supravietuitoate 1/4;
- copiii socrului 3/4 (indiferent daca provin din casatorie sau din afara acesteia).
Astfel, referitor la apartament, unde si sotia este proprietara a jumatate din acesta rezulta ca doar jumatatea socrului se va imparti intre toti mostenitorii cum am detaliat mai sus.
Ulterior dezbaterii succesorale, fiecare mostenitor poate dispune cum doreste asupra partii sale, inclusiv sa instraineze catre fiica socrului din alta casatorie.

Multumesc.
OfeliaTeodorescu a scris:

Buna ziua,

Succesiunea in urma decesului socrului se va face astfel:
- sotia supravietuitoate 1/4;
- copiii socrului 3/4 (indiferent daca provin din casatorie sau din afara acesteia).
Astfel, referitor la apartament, unde si sotia este proprietara a jumatate din acesta rezulta ca doar jumatatea socrului se va imparti intre toti mostenitorii cum am detaliat mai sus.
Ulterior dezbaterii succesorale, fiecare mostenitor poate dispune cum doreste asupra partii sale, inclusiv sa instraineze catre fiica socrului din alta casatorie.

Multumesc.

este vorba despre fiica sotului meu din alta casatorie , scuze
ea are 14 ani si este incustodia mamei.
poate soacra-mea sa-i treaca partea ei? adica sa nu treaca pe fiu? ( sotul meu)

deci cumnata-mea poate sa instraineze partea ei oricui? poate sa-mi ceara despagubire tinand cont ca toata investitia si bunurile sunt facute de noi ? ea e stabilita in italia si adresa din buletin nu o are la adresa noastra .
in concluzie : soacra-mea poate sa il dezmosteneasca pe fiisu si cumnata sa instraineze ?
Cat timp este in viata, orice om poate dispune cum doreste asupra averii sale.
Ca atare, raspunsul este da. Soacra poate instraina oricui, inclusiv nepoatei, averea sa (in care este inclusa mostenirea de la socru).

Multumesc.
Buna ziua , as dorii sa-mi spuna cineva ce este aceea o succesiune , cand se aface aceasta si de catre cine .
multumesc