avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comunicare Adresa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comunicare Adresa

Buna ziua,
Am sa va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.
Societatea pe care o reprezint a primit de la Judecatoria sectorului 6 o "Comunicare Adresa" iar la " Obiectul dosarului" apare " cerere de valoare redusa".
La aceasta adresa sunt anexate doua formulare: 1. " Formular de raspuns" si "Formular de Cerere".
Este adevarat ca societea pe care o reprezint are o datorie catre reclamantul care a depus actele la judecatorie.
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez.
Pot completa eu formularele, sau trbuie sa le completezze un avocat?.
Mai exista posibilitatea de stabili de comun acord cu reclamantul o plata esalonata a datoriei.
Daca se ajunge in instanta voi fi obligat sa platesc si cheltuielile de judecata?.
Multumesc pentru raspun.
Cel mai recent răspuns: Ofelia Teodorescu , Avocat 10:56, 10 Martie 2014
Buna ziua,

Daca sunteti reprezentantul legal al societatii parate, da, puteti completa formularele, desi nu ar fi rau sa va consultati totusi cu un avocat.
Puteti oricand, inainte de initierea unui proces, dar si in timpul acestuia sa stingeti litigiul pe cale amiabila.
In eventualitatea in care intanta admite cererea de chemare in judecata formulata impotriva societatii dvoastre, aceasta va fi obligata la plata cheltuielilor de judecata doar daca reclamantul a solicitat acest lucru.

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere valoare redusa Ninanina18 Ninanina18 Buna seara. In 2014 am avut cateva abonamente de telefonie mobila si internet la Rcs. Dupa o perioada am fost in incapacitate de a plati, lucru care a dus la ... (vezi toată discuția)
Cui ma adresez, carei instante de judecata. noiembriesm noiembriesm Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa ma adresez in cazul unui litigiu comercial, valoare 2500 lei. Stiu ca recent a intrat in vigoare o procedura ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare silita Siminoca Siminoca Buna seara, Am nevoie de un sfat. Astazi am fost anuntata de catre cei de la departamentul HR ca s-a primit o incuviintare de executare silita pe numele ... (vezi toată discuția)