Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vaduva de veteran de razboi, scutire impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vaduva de veteran de razboi, scutire impozit

In situatia in care mama nu a facut succesiune dupa tata referitor la un teren unde tata are titlu de proprietate, va rog sa ma lamuriti si pe mine cum mai poate dovedi mama ca este sotie de veteran de razboi si ca poate fi scutita de impozit pentru acest teren.
Faceti succesiunea si ea va fi apoi scutita doar pe partea ei si numai de la data cand veti depune la primarie actele doveditoare.
dezbateti succesiunea si ca sa fiti scutiti de impozit donati partea dvs. tot mamei.
bloc3c a scris:

cum mai poate dovedi mama ca este sotie de veteran de razboi si ca poate fi scutita de impozit pentru acest teren.

Mergeti la Asociatia veteranilor de razboi, unde mama dvs, trebuie sa solicite o Adeverinta de sotie de veteran de razboi. Urmand sa fie scutita pe cota dansei de detinere pana va face succesiunea dupa sot.