Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul punctaj lunar la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul punctaj lunar la pensie

Buna ziua,
Vreau sa calculez pensia ca sa verific daca CJP face calculul corect dar am nevoie de ajutorul Dvs.:
-in perioada 1 iulie 1977-1 ianuarie 1991se utilizeaza salariile nete ;
- in adeverinta primita de angajator pentru aceasta perioada este trecut salariul brut si contributia la pensia suplimentara;
-Suma trecuta in cartea de munca nu corespunde cu suma trecuta in adeverinta, deoarece, In CM este trecut doar salariul tarifar fara sporul de vechime si alte drepturi salariale.
Intrebarea propriu-zisa este :
- cand calculez punctajul lunar scad din salariul brut contributia la pensia suplimentara sau nu ?
Exemplu :luna octombrie 1983 Retributia tarifara din CM =2920 lei Salariu brut din adeverinta =3448 lei, pensie suplimentara =60 lei (din adev.), salariu mediu pe baza caruia se calculeaza punctajul lunar =2601 lei
calcul punctaj =3448/2601 sau (3448-60)/2601 Punctajele difera si atunci calculul va fi eronat si nu am cum sa mai verific corectitudinea calcului facut de CJP.
Va multumesc !
Cu respect,
eugen2011
Buna ziua ,
CJP nu a luat in calcul decat venitul din carnetul de munca ,venitul brut din adev depusa nu a fost valoririficat pentru aceasta valorificare a dev cu venitul brut trebuie sa actionati in instanta ......bafta
Buna seara,
Multumesc pentru raspuns.De aceea vreau sa-mi calculez singur pensia ca sa stiu ce sa fac dupa emiterea deciziei de pensionare.
Cu respect,
eugen2011