Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de comodat

buna ziua !pentru a infiinta o firma - domeniul salon de coafura-frizerie ,nu detin spatiul ,urmeaza sa inchiriez un spatiu: pot incheia un contract de comodat ?
Va rog daca se poate sa ma informati si de acte costuri utile,conditii pentru a deschide un salonde coafura.
Va multumesc!
adno, utilizator
Puteti incheia un contract de comodat, daca este de acord si proprietarul.

In ceea ce priveste actele de infiintare ale SRL-ului, depinde daca doriti srl cu asociat unic sau cu mai multi asociati, in principiu, veti avea nevoie de dovada rezervarii denumirii (se poate obtine de la Registrul Comertului); un act constitutiv (preferabil intocmit de o persoana avizata); dovada depunerii capitalului social (la orice banca doriti), in copie; actul ce face dovada sediului social (puteti stabili sediul social in acelasi loc unde doriti sa desfasurati si activitatea, desi mai sigur pt dvs. ar fi poate sa il stabiliti la dvs. acasa, daca detineti o locuinta in proprietate), acord din partea vecinilor si al asociatiei de proprietari (daca activitatea se va desfasura intr-un bloc de apartamente); declaratie de asociat si administrator (daca e una si aceeasi persoana; daca sunt diferite, vor fi declaratii diferite); specimen de semnatura administrator; declaratia persoanei juridice ca sunt indeplinite conditiile pentru functionare; copie CI asociat si administrator; avize corespunzatoare - toate actele trebuie aranjate intr-un dosar, iar acesta trebuie depus la Registrul Comertului.
Oricum, va sfatuiesc sa apelati la ajutor de specialitate, avand in vedere ca operatiunea nu este foarte accesibila.