Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA cazare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA cazare

Buna ziua,

Va scriu in legatura cu o firma specializata in organizare evenimente de afaceri, care NU este autorizata ca agentie de turism, dar desfasoara urmatoarele activitati, conform CAEN certificat constatator:
- servicii organizare targuri, expozitii si congrese 8230
- servicii rezervare si asistenta turistica 7990
- alte servicii de cazare 5590

In cazul organizarii unui seminar, care implica asigurarea catre client a serviciilor de cazare, masa si sala de conferinta, firma primeste din partea hotelului factura cu TVA 9% pentru cazare si 24% pentru restul serviciilor. Serviciile urmeaza a fi refacturare catre client, cu tarife mai mari decat cele primite de la hotel.

Intrebarile sunt:
1. Cum factureaza serviciile de cazare catre client? Cu TVA 9%?
2. Cum factureaza serviciile de cazare catre persoane fizice, in cazul in care unii cursanti isi achita individual? Cu TVA 9%?
3. Este obligatoriu ca societatea sa detina licenta de turism (sa fie autorizata ca agentie de turism) pentru a organiza evenimente de afaceri care implica si servicii de cazare?

Va multumesc anticipat!
Firma dvs. nu presteaza servicii de cazare - masa. Pe factura trebuie sa se specifice refacturare cheltuieli ( servicii) si se pune cota normala de tva.
Dvs nu refacturati serviciile primite de la hotel( cumparare - vanzare). Facturati serviciile dvs - un fel de intermediere.