Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract CASS

Valoarea lunara a unui contract de CASS depinde de veniturile pe care le-am obtinut anul precedent(declaratia 200) prin vanzarea titlurilor de valoare(actiunile)? Mentionez ca nu am alte venituri.
Pentru veniturile obtinute din vanzare actiuni, veti primi acasa decizie de impunere in urma depunerii D200, pentru cass. Nu e vorba de contract.
Pai nu pot sa fac un contract de asigurare de sanatate acum pentru a deveni asigurat si a nu mai primi anul viitor o alta decizie de impunere?
george-neagu a scris:

Pentru veniturile obtinute din vanzare actiuni, veti primi acasa decizie de impunere in urma depunerii D200, pentru cass. Nu e vorba de contract.

Daca ati dori sa faceti un contract direct cu casa de sanatate, este valoare minima lunara de plata care rezulta din aplicarea procentului de 5,5% la valoarea salariului minim pe economie care in aceasta luna este de 850 lei.
Pentru veniturile obtinute din vanzarea titlurilor de valoare nu se plateste C.A.S.S.

Daca vreti sa fiti asigurat si nu aveti alte venituri puteti plati C.A.S.S. la nivelul salariului minim pe economie (in perioada 01/01/2014 - 30/06/2014 este 850 x 5,5% = 47 lei/luna).