Forum Discuţii juridice Executare silită Infiintez poprirea sau retin si virez suma poprita?
Discuție deschisă în Executare silită

Infiintez poprirea sau retin si virez suma poprita?

buna ziua
Spuneti-mi va rog, cum este corect :
"tertul poprit infiinteaza poprirea asupra sumei datorate de el debitorului" sau
"tertul poprit retine si vireaza suma datorata de el debitorului in conturile indicate...de Administratie Finatelor Publice"
Stiu ca infiintarea popririi o fac Finantele (in cazul nostru) iar noi, ca si tert poprit, trebuie sa indisponibilizam si sa viram suma poprita.
Ma contrazic cu cineva....si as vrea si parerea dv
Multumesc
Cum stiti dvs e varianta corecta. Dvs sunteti tert poprit si aveti obligatia sa nu eliberati toata suma cuvenita drept salariu, ci sa retineti si virati in contul indicat.
Nu dvs infiintati poprirea.
multumesc frumos