Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Clauza de neconcurenta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Clauza de neconcurenta

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati prin a-mi elucida urmatoarea problema: daca am incheiat un contract prestari servicii cu clauza de neconcurenta, pot subcontracta serviciul in discutie prestand celelalte servicii fara a fi acuzat ca am incalcat clauza?

Va multumesc.
Pentru a stii daca se incalca sau nu o clauza contractuala trebuie sa cunoastem respectiva clauza precum si actiunile pe care doriti sa le intreprindeti in concret in legatura cu interpretarea clauzei.
Am o firma care presteaza servicii in domeniul constructiilor. Recent, am incheiat un contract prin care m-am angajat ca in derularea activitatii mele sa nu mai prestez servicii care tin de efectuarea lucrarilor electrice, ca parte din serviciile pe care eu le prestez(cu clauza de neconcurenta) . Intentionez sa inchei insa un contract cu un client , iar acesta doreste ca intreaga lucrare sa fie executata de un singur partener(adica eu).
Daca as incheia acest contract subcontractand partea de instalatie electrica , as putea fi acuzat de cel dintai (cu care am incheiat contract cu clauza de neconcurenta) ca nu am respectat contractul si clauza de neconcurenta?

Va multumesc inca odata.
~ Conținut șters la cerere ~