Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CO de odihna refuzat de angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CO de odihna refuzat de angajator

Buna ziua!
La inceputul anului mi-am programat concediu in perioada Pastelui 2 saptamani(programarea colective la niv.unitatii)
Mi-am luat bilete pt o excursie ,inclusiv bilete de avion.Aproximativ 1000 euro.Acum din cauza faptului ca am ramas singura in departament,celelalte doua colege dandu-si demisia,angajatorul refuza sa imi mai dea concediul de odihna conform programarii.
Ce pot face in acest caz?Cum il pot obliga?Plec cu familia?Vreau sa imi iau concediul sau in cel mai rau caz sa imi plateasca toate cheltuielile.Care sunt situatiile expres in care poate sa imi refuze CO?
Cf Codului muncii Art. 149. - Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat precum si art 151(2) Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă în caz de forţă majoră sau pentru interese urgente care impun prezenţa salariatului la locul de muncă. În acest caz angajatorul are obligaţia de a suporta toate cheltuielile salariatului şi ale familiei sale, necesare în vederea revenirii la locul de muncă, precum şi eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a întreruperii concediului de odihnă.
Concediu de odihna,imi cer scuze
Va puteti prevala de dispozitiile art.151 alin.2 teza a II-a C.mun., in cazul in care vi se reprogrameaza CO .
Adica ii pot cere sa imi plateasca excursia pt mine si pt familie?Ce pot face in cazul unui refuz?Dar daca nu imi primesc banii decat pt mine?Il pot obliga in vre-un fel?Sau doar in instanta?
Da, ii puteti solicita asa ceva , dar in momentul in care aveti decizia de rechemare din CO.
Rechemare nu este,pentru ca din start nu mi se acorda.Pot solicita in scris refuzul de cordarea a concediului de odihna in perioada planificata si motivele care au stat la baza acestei hotarari.Este suficient?