Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire pentru persoane cu handicap de la plata ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire pentru persoane cu handicap de la plata impozitelor si taxelor locale

Buna ziua, as dori sa stiu daca persoanele cu handicap accentuat (nu este specificat gradul doar cod boala F02 cod handicap 6) sunt scutite de la plata impozitelor si taxelor locale. Va multumesc.
L nr 448/2006 Sectiunea 7 - Facilitati

Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.

Facilitatea scutirii de la plata impozit aferent drepturi salariale in cazul persoanelor detinatoare de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap,este prevazuta si de codul fiscal
Buna ziua, multumesc pentru raspuns. As dori sa stiu daca legea se refera doar la terenurile aferente constructiei sau termenul teren cuprinde toate terenurile din proprietate. Va multumesc.
Scutire de la plata impozitului pe cladire si teren, se refera doar la terenul aferent imobilului de domiciliu, Scutirea se acorda cu data de intai a lunii urmatoare dupa prezentarea documentelor justificative.