avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decizie referitoare la obligatiile de plata accesorii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decizie referitoare la obligatiile de plata accesorii

Buna ziua !

In conditiile in care am un venit (salariul) dintr-o singura parte (angajator), de ce primesc somatii pentru plata impozitului pe venitul anual global; mai mult, m-am trezit cu o datorie mare, ca suma, din anul 2005
Ce trebuie sa fac ?
Ultima modificare: Marți, 11 Martie 2014
LuminitaDumitru, utilizator
Cel mai recent răspuns: LuminitaDumitru , utilizator 19:17, 11 Martie 2014
Daca ati obtinut venituri doar din salariu nu trebuie sa aveti de plata impozit.Impozitul se retine la sursa.
Mergeti la Anaf sa cereti lamuriri suplimentare.
Adresa primita prin posta este pentru plata "diferente de impozit de regularizat", si este pentru o suma relativ mica
Am fost la anaf si am intrebat ce inseamna si mi-au dat de data asta, o decizie de impunere anuala pentru veniturile realizate, din care reiese ca,as avea de platit o suma mult mai mare
Sa dac o cerere scrisa ? Contestatie ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu executoriu crocolina3 crocolina3 Buna seara, Am gasit in seara aceasta in cutia postala o scrisoare de la Anaf,adresata sotului meu,in care scrie ca are de plata niste\\\\\\"diferente de ... (vezi toată discuția)
Somatie -tiltlu executoriu rlaura rlaura In februarie 2008 am primit o somatie de la ANAF si Titlu executoriu precum ca am de platit suma de 51 lei(30lei -regularizare impozit+ 21 dobanzi ) M-am ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorie catre anaf CristinaCt CristinaCt Buna ziua. Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi oferi lamuriri cu privire la eventualitatea prescrierii unei datorii catre ANAF (impozit venit). In septembrie ... (vezi toată discuția)