Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Decizie referitoare la obligatiile de plata accesorii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Decizie referitoare la obligatiile de plata accesorii

Buna ziua !

In conditiile in care am un venit (salariul) dintr-o singura parte (angajator), de ce primesc somatii pentru plata impozitului pe venitul anual global; mai mult, m-am trezit cu o datorie mare, ca suma, din anul 2005
Ce trebuie sa fac ?
LuminitaDumitru, utilizator
Daca ati obtinut venituri doar din salariu nu trebuie sa aveti de plata impozit.Impozitul se retine la sursa.
Mergeti la Anaf sa cereti lamuriri suplimentare.
Adresa primita prin posta este pentru plata "diferente de impozit de regularizat", si este pentru o suma relativ mica
Am fost la anaf si am intrebat ce inseamna si mi-au dat de data asta, o decizie de impunere anuala pentru veniturile realizate, din care reiese ca,as avea de platit o suma mult mai mare
Sa dac o cerere scrisa ? Contestatie ?