Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timpul de lucru in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timpul de lucru in preaviz

Buna ziua
Intrebarea mea este daca este valabil articolul 74 alin.3 din CCM la nivel national 2011-2014 care spune ca:
(3) În perioada preavizului, salariaţii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unităţii, pentru a-şi cauta un loc de muncă, fără ca aceasta sa afecteze salariul şi celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, în condiţiile stabilite de angajator.

In acest caz daca perioada de preaviz a fost stabilita la 20 zile, se poate reduce la 10 zile cu un timp de lucru zilnic de 8 ore?
CCM national nu mai este valabil, deci nici prevederea pe care ati citat-o.
In perioada de preaviz angajatul presteaza munca in program normal si are aceleasi drepturi ca orice alt salariat, inclusiv la concediul de odihna sau concediu fara plata.
CCMN invocat nu a fost valabil niciodata.

Potrivit Codului Muncii, in perioada de preaviz acordat pentru demisie sau concediere , timpul de munca este cel prevazut in c.i.m.

Pentru concediere, reducerea timpului de munca pe perioada preavizului este posibila numai daca aceasta este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului, in R.I. al acestuia sau in c.i.m. incheiat cu acesta.