Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj pe card
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj pe card

Am inteles ca viramentul somajului se poate face la cerere si pe card bancar.
Pentru acest lucru se poate face doar pe baza de cerere tip+Iban+Carte de identitate? Eu avand card la Ing

Va multumesc
Srb, utilizator
Mergeti la Agentia de Somaj (impreuna cu actele pe care le-ati numit) si completati cererea pentru a primi indemnizatia de somaj pe card.
Ma refeream daca este de ajuns doar IBAN, sau trebuie un extras de cont cu toate tranzactiile de pe ultima luna?
La Agentia de Somaj mergeti cu dovada ca aveti cont, care este acesta si la ce banca.
Am primit notificare de preaviz in temeiul art 65 codul muncii rep. ca urmare a restrangerii si reorganizarii activitatii societatii. O sa am probleme la somaj?
1. Incetarea contractului individual de munca (CIM) cu art 65 din Codul muncii va permite sa beneficiati de indemnizatie de somaj daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Actele necesare pentru inregistrarea la Agentia de Somaj:

a. Actul de identitate, in original si copie;
b. Actele de studii si de calificare, in original si copie;
c. Adeverinta medicala (de la medical de familie) din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale;
d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare;
e. Carnetul de munca, in original si copie (daca aveti);
f. Adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011 pana in prezent, eliberata de angajator;
g. Adeverinta tip (Anexa 26) pentru somaj, eliberata de angajator;
h. Decizia de incetare a contractului individual de munca (original si copie).