Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin mediere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin mediere

M-a interesa daca e o cale buna divortul cu mediatori in cazul in care exista doi copii, si ce avantaje are acesta.
Multumesc pentru interes
Mediatorul v-ar putea ajuta sa va intelegeti pe anumite aspecte legate de acest eveniment: sa va intelegeti asupra incredintarii copiilor, asupra programului de vizitare, asupra modului de partajare al bunurilor comune.
De divortat insa, tot judecatorul pronunta divortul si tot el incuviinteaza intelegerea partilor.
Posibilitatea de intelegere depinde insa mai degraba de ...materialul uman al celor doi impricinati, decat de vreo calitate speciala (mediator) al celui care ajuta la aceasta intelegere.
Ori asta duce, dupa parerea mea, la un paradox:
- ori se inteleg fara sa fie nevoie de nici un mediator (transformand in "mediator" fara voie orice persoana/prieten/cunostinta de la care primesc un sfat si pe parerea carora stiu ca pot pune baza)
- ori n-au sa-i faca sa se inteleaga nici 15 mediatori cu patalamale.

romascanu, moderator
Divortul tine de competenta Instantei.Pana la divort poate incercati sa consultati un specialist in planning familial(psiholog pe probleme de familie)Mediatorul va poate ajuta sa intelegeti doar implicatiile sociale si materiale ale divortului.Mediatorul va ofera cele doua alternative impacare(avantaje,dezavantaje);divort(avantaje,dezavantaje,intelegeri referitoare la bunurile comune,la programul de vizita minor daca exista,incredintare minor,numele ce se va purta dupa divort,pensie alimentara pentru copil,samd)Tot ce se va decide la mediator reprezinta un preambul al deciziei pe care o va lua instanta daca se va ajunge la divort.
Va prezint o speta care ne arata cum instanta de judecata dispune desfacerea casatoriei dintre parti, incuviintand intelegerea intervenita intre ele in cadrul procedurii de mediere cu privire la nume, incredintarea minorului, domiciliul minorului, pensia de intretinere şi programul de vizitare.:stunned:

Link: [ link extern ]
Unde ziceti ca e speta?
"vizualizati speta" ma duce intr-o pagina ...linistitor de albastra, dar goala.
Adicatalea...
[ link extern ]