Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... este vorba despre violare de domiciliu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

este vorba despre violare de domiciliu?

In cazul in care o persoana a locuit cu concubinul sau in casa parinteasca a acestuia din urma timp de multi ani, perioada in care a contribuit la efectuarea a diverse imbunatatiri la locuinta, insa dupa ce s-au despartit (fiind nevoit sa paraseasca locuinta la cererea concubinului si a copiilor sai), a intrat in acea locuinta intr-o noapte, este vorba despre violare de domiciliu? Cea care a intrat mentioneaza ca a dorit sa distruga locuinta intrucat nu i se acorda banii pe care i-a investit acolo.:frantic::frantic:
Noul cod penal CAPITOLUL IX
Infracţiuni ce aduc atingere domiciliului şi vieţii private
Art. 224
Violarea de domiciliu
(1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) În cazul în care fapta este săvârşită de o persoană înarmată, în timpul nopţii ori prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Fapta de a patrunde fara drept si fara acord, in locuinta ex concubinului , in conditiile in care faptuitorul si concubinul au hotarat sa se desparta,iar faptuitorul a patruns pe timp de noapte in casa parintilor ex concubinului , intruneste elementele constitutive ale infractiunii de violare de domiciliu prevazuta in art. 224 N C.P, intrucat, intr-o atare situatie, faptuitorul a avut reprezentarea faptului ca a patruns in locuinta fara consimtamantul victimei si, deci a prevazut rezultatul faptei constand in atingerea adusa libertatii persoanei si a acceptat posibilitatea producerii lui.
Multumesc ynocentta .
ynocentta

Va mentineti raspunsul si in cazul in care fostii concubini au ridicat împreuna o camera in curtea casei parintilor concubinei, iar dupa ce s+au despartit, concubinul a intrat noaptea in curtea locuintei acesteia?
Gabriela Mihai, Avocat