Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Refuz eliberare adeverinta de la registrul agricol!
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Refuz eliberare adeverinta de la registrul agricol!

Functionarii unei primari refuza dreptul unei batrane la o adeverinta de la registrul agricol motivand faptul ca are restante la impozitul pe casa si teren. Intr-adevar, dansa are niste debite mai vechi, insa as dori sa stiu daca acest refuz nu este un abuz?! Exista vreun articol de lege care ii indreptateste pe cei de la primarie sa refuze eliberarea adeverintelor catre cei cu restante fiscale? Pentru ca mie unul mi se pare ca este un santaj! Va multumesc!
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa va adresati cu cerere in scris pentru eliberarea adeverintei.
Daca la acea cerere nu se raspunde si nu se elibereaza adeverinta va puteti aderesa instantei de contencios administrativ.
Va multumesc!
Considerati ca as putea avea castig de cauza intr-o asemenea speta? Avand in vedere ca aceste datorii exista, chiar daca din cercetarile mele nu am gasit nici-un text de lege care sa conditioneze eliberarea acestei adeverinte?
Buna ziua,
DA, veti putea obliga primaria sa va elibereze acea adeverinta indiferent de datoriile petentei.
xander123 a scris:

Exista vreun articol de lege care ii indreptateste pe cei de la primarie sa refuze eliberarea adeverintelor catre cei cu restante fiscale?

Conform art. 113, din OG.92/2003, pt eliberarea Certificatul Fiscal (adeverinta), contribuabilul are obligatia achitarii tuturor datoriilor, mai jos aveti citatul din lege.

[ link extern ]

Exista posibilitatea eliberarii acestui Certificat Fiscal cu datorii, daca ii este necesar pt cadastru, pt dezbatere succesiune, pt obtinerea ajutoarelor sociale, trebuie doar sa specifice pe formular a se elibera cu datorii.

In cazul in care contribuabilul solicita acest Certificat Fiscal pt vanzarea bunului respectiv, este obligat conform legii sa achite debitul integral, daca il elibereaza cu datorii, acesta in fata notarului devine nul de drept.
gmancila a scris:

xander123 a scris:

Exista vreun articol de lege care ii indreptateste pe cei de la primarie sa refuze eliberarea adeverintelor catre cei cu restante fiscale?

Conform art. 113, din OG.92/2003, pt eliberarea Certificatul Fiscal (adeverinta), contribuabilul are obligatia achitarii tuturor datoriilor, mai jos aveti citatul din lege.

[ link extern ]

Exista posibilitatea eliberarii acestui Certificat Fiscal cu datorii, daca ii este necesar pt cadastru, pt dezbatere succesiune, pt obtinerea ajutoarelor sociale, trebuie doar sa specifice pe formular a se elibera cu datorii.

In cazul in care contribuabilul solicita acest Certificat Fiscal pt vanzarea bunului respectiv, este obligat conform legii sa achite debitul integral, daca il elibereaza cu datorii, acesta in fata notarului devine nul de drept.

Da, insa doamna respectiva nu solicita eliberarea unui certificat fiscal, ci eliberarea unei adeverinte de la registrul agricol care sa ateste faptul ca detine o suprafata de teren pe raza unei comune, adeverinta fiindu-i necesara la apia. Credeti ca se pot folosi de acest articol de lege cei de la primarie pentru a refuza eliberarea acestei adeverinte si in caz de proces ar avea castig de cauza?