avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Refuz eliberare adeverinta de la registrul agricol!
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Refuz eliberare adeverinta de la registrul agricol!

Functionarii unei primari refuza dreptul unei batrane la o adeverinta de la registrul agricol motivand faptul ca are restante la impozitul pe casa si teren. Intr-adevar, dansa are niste debite mai vechi, insa as dori sa stiu daca acest refuz nu este un abuz?! Exista vreun articol de lege care ii indreptateste pe cei de la primarie sa refuze eliberarea adeverintelor catre cei cu restante fiscale? Pentru ca mie unul mi se pare ca este un santaj! Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: xander123 , utilizator 11:46, 18 August 2014
Buna ziua,
Va sfatuiesc sa va adresati cu cerere in scris pentru eliberarea adeverintei.
Daca la acea cerere nu se raspunde si nu se elibereaza adeverinta va puteti aderesa instantei de contencios administrativ.
Va multumesc!
Considerati ca as putea avea castig de cauza intr-o asemenea speta? Avand in vedere ca aceste datorii exista, chiar daca din cercetarile mele nu am gasit nici-un text de lege care sa conditioneze eliberarea acestei adeverinte?
Buna ziua,
DA, veti putea obliga primaria sa va elibereze acea adeverinta indiferent de datoriile petentei.
xander123 a scris:

Exista vreun articol de lege care ii indreptateste pe cei de la primarie sa refuze eliberarea adeverintelor catre cei cu restante fiscale?


Conform art. 113, din OG.92/2003, pt eliberarea Certificatul Fiscal (adeverinta), contribuabilul are obligatia achitarii tuturor datoriilor, mai jos aveti citatul din lege.

[ link extern ]

Exista posibilitatea eliberarii acestui Certificat Fiscal cu datorii, daca ii este necesar pt cadastru, pt dezbatere succesiune, pt obtinerea ajutoarelor sociale, trebuie doar sa specifice pe formular a se elibera cu datorii.

In cazul in care contribuabilul solicita acest Certificat Fiscal pt vanzarea bunului respectiv, este obligat conform legii sa achite debitul integral, daca il elibereaza cu datorii, acesta in fata notarului devine nul de drept.
gmancila a scris:

xander123 a scris:

Exista vreun articol de lege care ii indreptateste pe cei de la primarie sa refuze eliberarea adeverintelor catre cei cu restante fiscale?


Conform art. 113, din OG.92/2003, pt eliberarea Certificatul Fiscal (adeverinta), contribuabilul are obligatia achitarii tuturor datoriilor, mai jos aveti citatul din lege.

[ link extern ]

Exista posibilitatea eliberarii acestui Certificat Fiscal cu datorii, daca ii este necesar pt cadastru, pt dezbatere succesiune, pt obtinerea ajutoarelor sociale, trebuie doar sa specifice pe formular a se elibera cu datorii.

In cazul in care contribuabilul solicita acest Certificat Fiscal pt vanzarea bunului respectiv, este obligat conform legii sa achite debitul integral, daca il elibereaza cu datorii, acesta in fata notarului devine nul de drept.

Da, insa doamna respectiva nu solicita eliberarea unui certificat fiscal, ci eliberarea unei adeverinte de la registrul agricol care sa ateste faptul ca detine o suprafata de teren pe raza unei comune, adeverinta fiindu-i necesara la apia. Credeti ca se pot folosi de acest articol de lege cei de la primarie pentru a refuza eliberarea acestei adeverinte si in caz de proces ar avea castig de cauza?

Alte discuții în legătură

Impozit casa alinauim alinauim Buna ziua Ma confrunt cu o problema la care nu ii gasesc solutia....am fost la primarie sa iau o adeverinta de rol si nnu mi s-a putut da deoarece nu am ... (vezi toată discuția)
Adeverinta apia uat uat Pentru a elibera adeverinta cu terenul agricol pentru APIA,il pot conditiona pe contribuabil pt a fii cu plata impozitului la zi?Avem o lege la baza sau ceva ... (vezi toată discuția)
Probleme primarie anonim_71 anonim_71 Este legal ca angajatul unei Primarii de comuna sa refuze eliberarea adeverintei necesare intocmirii dosarului pt APIA pe motiv ca cetateanul care a ... (vezi toată discuția)