Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchirieri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchirieri

Buna ziua!
Tatal meu a dat spre inchiriere acum 7 ani o parte din locuinta proprietate
(1 camera + baie + 20 mp din curte pt magazie) unei persoane
pentru a-si deschide o firma (un minimarket)
Intelegerea si contractul au fost facute pe 10 ani , n-au fost autentificate la notar
tot ce s-a intocmit a fost un contract facut la Circa Financiara
acolo unde tatal meu a semnat ca proprietar si acea persoana ca si chirias ,
contract in care este specificat cuantumul chiriei cat si unele obligatii ale partilor
in care este specificat ca propietarul nu-l poate evacua
timp de 10 ani pe chirias daca el isi plateste corect chiria lunara
si poate inceta contractul doar daca chiriasul pleaca inainte
de termen , din proprie initiativa!
Va rog sa-mi spuneti daca acest contract are vreo legalitate
atat timp cat el n-a fost intocmit si autentificat in fata unui notar?
Ce se poate intampla , daca tatal meu sau ambii parinti intre timp
nu mai sunt in viata, pana a se implini cei 10 ani specificati pe contract?
Cu cate luni inainte de termen trebuie notificat chiriasul
ca nu se mai doreste prelungirea contractului?
Cum trebuie facuta aceasta notificare?
Va multumesc!
ContSters315938, utilizator
Contractul este perfect valabil.
Va trebui sa cititi cu atentie acel contract pentru a vedea clauzele de reziliere care sigur exista.
Va sfatuiesc sa notificati chiriasul cu cel putin 6 luni inainte de expirarea contractului ca nu-l mai prelungiti. Legal este cu 30 de zile dar uman este ca omul sa aiba timp sa-si gaseasca alta locatie. Notificarea se face in scris si se inmaneaza fie personal si chiriasul semneaza pe un alt exemplar de primire fie prin posta, recomandata cu confirmare de primire.
Chiar daca parintii decedeaza, Doamne fereste, contractul isi continua valabilitatea cu mostenitorii.
In contract este specificat ca din cei 1000 ron cu titlu de chirie lunara
300 ron sa-i fie platit cash tatalui meu lunar iar restul de 700 ron in fiecare luna
sa intre pentru reparatiile aduse imobilului , din ce-am constatat si pentru care
am cerut chitante suma oprita din chirie timp de 7 ani nu reflecta nici pe departe
reparatiile ce au fost aduse imobilului. Pe chitante sunt trecute materiale de constructie
ce nu se regasesc si cu siguranta n-au fost folosite dar si aparatura de uz casnic
si instalatii sanitare ce nu apar in imobil! In contract mai este specificat ca propietarul
(tatal meu) nu are voie sa rezilieze contractul timp de 10 ani , decat daca propietarul
nu isi plateste chiria sau renunta la contract inainte de implinirea termenului!
Atat prevede contractul!
Va multumesc anticipat!
Puteti solicita prin instanta rezilierea contractului pentru nerealizarea unora din prevederi dacda acele reparatii nu pot fi dovedite cu acte asa cum spuneti.
Consultati un avocat caruia sa-i expuneti situatia si sa-i aratati TOATE ACTELE ca sa va poata da un sfat competent dupa studierea actelor si faptelor.