Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cota parte asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cota parte asociatie

La inregistrarea unei asociatii de proprietari la judecatorie( a fost inregistrata in anul 1999) cota parte indiviza de proprietate depaseste 100 ( 213.34).Asociatia are trei scari si cota a fost repartizata astfel 107.9, 52.74, 52.7. S-a instrainat prin vanzare o suprafata din partea comuna si trebuie legalizata vanzarea (vanzarea unui uscator dintr-o scara).
Ce trebuie sa faca asociatia pentru a putea rezolva aceasta instrainare?
Cred ca e o greseala de exprimare. Corect, cota indiviza este pe fiecare scara in parte si nu pe tot blocul. Cota indiviza este raportul procentual dintre suprafata utila a fiecarui apartament si suma suprafetelor utile ale tuturor apartamentelor din scara respectiva.
Ce reprrezinta acele trei sume pe care le-ati prezentat: 107.9, 52.74, 52.7?
Poate sunt suprafete sau altceva de genul acesta.