Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Primesc indemnizatie 85% din salar sau...?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Primesc indemnizatie 85% din salar sau...?

Buna,
Am o intrebare....eu lucrez din 21 Noiembrie 2013 si am ramas insarcinata, iar data probabila a nasterii este 5 Noiembrie 2014 deci nu sunt 12 luni de lucru, intrebarea este urmatoarea : Daca nu imi iau concediu de odihna, concediu legal care mi se cuvine de 21 zile pot primi indemnizatie 85% din salar? Va rog din suflet sa-mi raspundeti pentru ca nu stiu ce sa fac si ce urmeaza... Va multumesc.
Faptul ca va luati sau nu concediu de odihna nu influenteaza cu nimic situatia dvs.
1. Daca veti naste in noiembrie 2014 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) sunt decembrie 2013 - noiembrie 2014.

2. Chiar daca veti naste in octombrie tot veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.

3. - Indemnizatia pentru CCC este 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- In aceste venituri intra veniturile din salarii (inclusiv concediul de odihna), din indemnizatii pentru concedii medicale, din indemnizatia pentru concediul de sarcina( prenatal).