Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie concediu crestere copil

Situatia mea este urmatoarea :
data probabila a nasterii va fi 5 noiembrie 2015.

Cum se calculeaza indemnizatia CCC? stiu ca se ia 85% din media venitului net pe ultimele 12 luni lucrate. ( eu am peste 12 luni lucrate)

Intrebare : aceste 12 se iau in calcul pana inainte de concediul prenatal sau pana la data nasterii copilului ?
Daca se ia in calcul pana la data nasterii copilului, atunci va intra la calculul indemnizatiei CCC si valoarea concediului prenatal ?
De exemplu daca imi iau concediu prenatal incepand cu 14 septembrie 2015, va intra in calculul CCC si venitul din perioada 14 sept - 4 noiembrie ?

Sau puteti sa imi dati un exemplu concret cu date exacte cum se calculeaza CCC, incat sa pot sa imi fac un calcul pe salarul meu?
1. Daca veti naste in noiembrie cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt decembrie 2014 - noiembrie 2015.

2. - Indemnizatia pentru CCC se calculeaza 85% din media veniturilor nete le cele 12 luni eligibile.
- In aceste venituri intra veniturile din salarii, din indemnizatiile pentru eventuale concedii medicale si din indemnizatia pentru concediul de sarcina.

3. - Daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia pentru CCC este de cel putin 600 lei lunar si cel mult 3.400 lei lunar.
- Daca optati pentru CCC pana la vasta de 2 ani indemnizatia pentru CCC este de cel putin 600 lei lunar si cel mult 1.200 lei lunar.