avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Modalitate renuntare proces divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Modalitate renuntare proces divort

Buna seara.
Am urmatoarea situatie... daca ma poate ajuta cineva cu un sfat:
O cunostinta de a mea a depus actele de divort la judecatorie undeva in luna noiembrie 2013 si s-a fixat termenul la inceputul lunii aprilie anul acesta. Intre timp cei doi au ajuns la o intelegere in privinta divortului si pentru a termina mai repede au divortat prin acord la notariat.
Ce trebuie facut la judecatorie pentru a renunta la procesul existent pe rol la jud.( o cerere sau altceva daca se poate trimite prin posta) pentru a nu se mai prezenta la judecatorie personal la termenul fixat.
Poate aveti si un model de cerere in acest sens, daca trebuie ceva tip cu indicarea unor articole de lege.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:15, 14 Martie 2014
instanţa_

Secţia_

Dosar nr. /

Termen la data de_

Domnule Preşedinte,

Subsemnatul _, în calitate de _în dosarul nr. / având ca obiect divort vă solicit să luaţi act că înţeleg să

Renunţ la judecata
motivat de faptul ca a ramas fara obiect, noi sotii divortand in data de - prin procedura notariala.

îmi întemeiez cererea pe dispoziţiile art. 406 NC. proc. civ, tasez copie dupa certificatul de divort.

semnatura/ 3 exemplare

o trimiteti prin posta cu confirmare de primire

mai aveti varianta sa nu faceti nimic. La termen, procesul se va suspenda pt ca nu se prezinta nimeni si apoi dupa un an, va fi perimat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impacare intre primul si al doilea termen sipiran sipiran Buna ziua, In urma cu 2 saptamani am avut primul termen la divortul care l-am deschis.as dori sa stiu care sunt (toate)posibilitatile de a incheia divortul.nu ... (vezi toată discuția)
Model de cerere marinica71 marinica71 ma poate ajuta cineva cu un model de cerere in vederea solicitarii unui nou termen de judecata la curtea de apel pt angajarea unui aparator?cu cate zile ... (vezi toată discuția)
Cerere de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti. Adrinuta Adrinuta Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un model de cerere de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti in cazul divortului, avand in vedere ca au trecut ... (vezi toată discuția)