avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot sa opresc procedura de dizolvare cu lichidare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot sa opresc procedura de dizolvare cu lichidare (radiere)

buna ziua
am urmatoarea problema- anul trecut 2013 - am initiat chemarea in judecata a fostului angajator pe litigii de munca - luna iunie 2013- pana in prezent nu am primit un termen de la instanta
Problema a aparut astazi cand am descoperit pe site-ul min finantelor ca angajatorul incepand cu 10 martie 2014 in dreptul stare societate este trecut "DIZOLVARE CU LICHIDARE(RADIERE) din data 10 March 2014"
ce pot sa fac eu in acest moment tinand cont ca termenul la tmb nu este stabilit in prezent - exista vre-o procedura prin care sa opresc acest demers al angajatorului?
Cel mai recent răspuns: anonim2009 , utilizator 22:11, 14 Martie 2014
ce obiect are cererea dvs de chemare in judecata? daca este vorba de pretentii banesti, veti putea cere lichidatorului suma pe care o veti castiga, iar daca firma are bunuri, veti primi banii.
corect - trebuia sa specific si aceste lucruri
deci - este vorba de 2 procese - 1 este legat de neplata salariului timp de 12 luni inainte de concediere
2. este vorba de contestarea deciziei de concediere - care a fost motivata cu societatea a avut pierderi in anul 2012- dar conform bilantului publicat de catre min fin pentru anul 2012 - societatea a avut profit pe anul 2012
intrebarea este - in aceasta situatie in care sc -ul este radiat - eu cu cine ma mai judec? exista vre-o cale prin care sa pot oprii aceast demers pana la pronuntarea in cele 2 procese pe care le am cu sc-ul? oricare ar fi decizia instantei - ca poate ma insel eu si el are dreptate - instanta va hotara acest lucru dar pana atunci cum pot sa opresc aceasta demarare procedurala -am citit ca pentru dizolvare este nevoie de o hotarare judecatoreasca - care poate fi atacata -
va multumesc pentru interes
nu stiu in ce masura veti mai reusit face ceva ... din moment ce firma in cauza nu mai exista (lipsa calitate procesuala pasiva - in procesul privind litigiul de munca), instanta va pune in vedere sa aratati persoana cu care doriti sa va judecati sau va veti trezi ca nu se poate face citarea paratei la adresa pe care ati mentionat-o, o simpla interogare la ORC va arata faptul ca societatea este radiata

in ceea ce priveste dizolvarea cu lichidare, cum a fost efectuata aceasta procedura? a intrat firma in insolventa? dizolvare voluntara? la cererea ORC-ului sau ANAF-ului? procedura care difera de la caz la caz

referitor la prima varianta ar fi trebuit sa fiti inscris din oficiu, cu privire la a doua din cate cunosc se poate face opozitie in termen de 30 sau 45 de zile de la publicarea in M.O., iar cu privire la ORC si ANAF exista anume situatii cand pot cere dizolvarea (expirare sediu, nedepunere bilant, etc.)

va recomand sa luati legatura cu un avocat, pt a putea verifica toate documentele, pt a nu pierde resurse si timp, de asemenea in situatia in care se mai poate sa va indreptati impotriva fostilor reprezentantii ai societatii
anonim2009 a scris:


intrebarea este - in aceasta situatie in care sc -ul este radiat - eu cu cine ma mai judec?
va multumesc pentru interes



Nu mai aveţi cu cine să vă judecaţi.

Dacă era vorba despre o persoană fizică, v-aţi fi judecat cu moştenitorii, mortul nemaiavînd capacitate procesuală.

La fel şi cu firma - am putea spune că a murit prin dizolvarea ei şi prin radiere - adică nu mai există. Cum în situaţie ei nu poate fi vorba despre moştenitori, nu mai aveţi cu cine să vă judecaţi.

Poate că nu sunteţi complet edificat asupra situaţiei concrete a societăţii. Dar, dacă afirmaţia că a fost radiată din registrul comerţului este adevărată, orice litigiu cu societatea va înceta pe motivul lipsei capacităţii procesuale a societăţii pîrîte.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
abia a inceput procedura de inchidere a firmei -- nu au ajuns in instanta pentru radiere- intre timp am vb cu avocatul si procedura este simpla- se asteapta depunerea dosarului la instanta pentru radiere si se cere suspendarea lichidarii pana la rezolvarea proceselor aflate pe rol anterior deciziei de desfintare a sc-ului -
solutia pare logica - pentru ca daca nu ar fi asa - atunci - orice societate poate sa nu-si mai plateasca salariile si sa inchida formal societatea si gata cu salariile
nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare actiuni si aparari in numele unei firme radiate? eagle_free eagle_free Buna ziua. Avem si noi o problema de lamurit in legatura cu o firma. Astfel, intre 2 firme au existat raporturi juridice comerciale care au dat nastere la ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu un srl suspendat dupa ce trece perioada de suspendare? adela05 adela05 Buna ziua, Ce se intampla cu un SRL suspendat dupa ce trece perioada de suspendare? Daca nu se reia activitatea, ONRC solicita dizolvarea societatii? (vezi toată discuția)
Insolventa camiha camiha O societate comerciala Xse aflta in stare de lichidare pe baza informatiilor furnizate de catre ORC. In anul 2007 ORC a deschis procedura de dizolvare a ... (vezi toată discuția)