Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Permis de sedere furat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Permis de sedere furat

Buna seara! Sunt studentă bursieră și recent mi-a fost furat portofelul în care se afla și permisul de ședere. Încă nu am fost la biroul pentru imigrări (de unde am primit permisul) din cauza aceasta aș vrea să știu dacă va trebui dinnou să strâng actele necesare pentru permis și ce taxe va trebui să plătesc? Vă mulțumesc.
Ce inseamna ''recent''? Trebuia sa mergeti in max. 5 zile:

Art. 112 din OUG 194/2002:
(1) Titularul permisului de şedere este obligat să anunţe formaţiunea teritorială a Oficiului Român pentru Imigrări care a eliberat documentul despre furtul, pierderea, deteriorarea sau distrugerea acestuia, în termen de cel mult 5 zile de la constatarea vreuneia dintre aceste situaţii.
(2) Străinului i se eliberează de către formaţiunea teritorială a Oficiului Român pentru Imigrări competentă un nou permis de şedere în locul celui declarat furat, pierdut, deteriorat sau distrus.

Ati declarat furtul la politie?