Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

Buna seara
Am un baiat de 19 ani cls XII dar este si angajat cu o jumatate de norma la o firma de 12 luni.Ar putea beneficia in acest caz de pensie de invaliditate,si ce ar trebui sa solicit medicului care il trateaza?
Multumesc.
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

4. - Daca va fi incadrat in grad de invaliditate I sau II nu va mai putea sa desfasoare nici o activitate lucrativa aducatoarede venituri.
- Daca va fi incadrat in grad de invaliditate III va putea lucra cu 4 ore pe zi.