Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de boala grad II sau III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de boala grad II sau III

Buna ziua, vreau sa fiu informat daca la varsta de 61 de ani cu o vechime in munca de 26 de ani cotizati (fara armata si facultate) pot beneficia de pensie de gradul II sau III? Multumesc.
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

4. Mai multe amanunte v-am dat in raspunsul meu la e-mail-ul de la dvs.