Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scutit de impozite angajatorul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scutit de impozite angajatorul?

Buna ziua!
Ajutati-ma daca se poate, cu un raspuns.
Daca o firma angajeaza un proaspat absolvent de facultate, este cumva scutit de impozite, pentru 1 an sau 2 pentru angajatul respectiv?
Iar in cazul in care il da afara pe angajat, trebuie sa restituie angajatorul aceste taxe statului?
Va multumesc!
Dl Valeriu, si eu va spun din practica. La AJOFM Suceava, in momentul in care se inregistreaza conventia si anexele aferente, angajatorul specifica contul bancar in care sa primeasca subventia respectiva. Nu stiu sa fie reglementat ceva prin Proceduri. Ma mai uit acum.
Nu este nicaieri specificata o astfel de obligatie ( de a deschide cont la Trezorerie). Sunt reglementate doar modalitatile in care se depune indemnizatia de somaj si alte drepturi cuvenite somerilor.
Apoi, avand in vedere ca este o masura de stimulare a angajatorilor pentru încadrarea în muncă a şomerilor şi crearea de noi locuri de muncă, angajatorul poate folosi aceste sume cum va dori, bineinteles, cu respectarea prevederilor legale. El are doar acele obligatii prevazute in conventia pe care o incheie cu AJOFM.
pakos, utilizator
Multumesc pt.rectificare, era varianta veche cu sal.minim pe economie, asa este.
Orice ban primit de la stat, in afara restituirii impozitelor si taxelor de vireaza intr-un cont de trezorerie.si eu am avut societati cu subventii pentru salariati si au fost obligate sa-si deschida un cont la trezorerie.Poate asa este in Bucuresti.