Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca

Va multumesc pt raspunsurile promte,acum mai am o nelamurire,la mine s-a intamplat astfel:-lucrez ca asistent farmacie,in ziua accidentului era un viscol si o zapada....abia am putut ajunge la serviciu,am deschis si apoi in urma mailului primit de la sefi am trecut la deszapezire...si din pacate datorita zapezii nu am observat fosa septica care se afla in curtea farmaciei si pt ca aceasta nu era corect asigurata...-am calcat pe capac si sub cele 48 kg ale mele a cedat eu suferind o fractura de femur....norocul meu ca nu am cazut acolo va dati seama ce se putea intampla.Acum ma aflu in gips,am fost operata la buc(eu fiind din bz),am o placuta metalica pe aproape tot femurul prevazuta cu 6 suruburi de fixare si 3 cabluri,pot ramane inchiloata de genunchi pt ca articulatia genunchiului a fost inundata de sange,am 36 de ani,viata mea este un calvar de 8 saptamani,sotul este in faraplata pt a ma ingriji,sunt dependenta 100% de el,copilasul meu de 8 anisori e traumatizat,are atacuri de panica.....intr-un cuvant trecem prin toata situatia ff greu.
Acum povestind mai sus in ce stadiu se afla dosarul meu,am primit un telefon de la d-l care se ocupa cu securitatea si sanatatea in munca in cadrul firmei,domn care mi-a luat unica declaratie la spital imediat dupa internare prin care ma avertiza ca daca am nelemuriri sau doleante sa-l sun pe d-lui si sa nu mai dau tot felul de telefoane la ITM..ca datoria lui este sa faca angajatul si angajatorul sa se impace,sa comunice amiabil si ca acea fosa septica era in curtea farmaciei dar era a CEC-ului cu care eram vecini si ca oricui se putea intampla asta-nu e vina nimanui-acum doar nu eram copil mic sa mi se arate cum sa ocolesc locul acela.
Insa acea fosa nu era semnalizata,nu stiam ce e acolo practic,plus ca din neglijenta sefilor nu era asigurata cu un capac trainic daca a cedat sub greutatea mea,putea sa moara oricine calca acolo-din pacate eu am avut nenorocul asta...
Ce credeti am sanse sa-i combat?Nu vreau sa ramana situatia asa pt ca m-am saturat de patroni carora nu le pasa sa asigure securitatea in munca...iar faptul ca m-au sunat inseamna ca au ceva de ascuns...se tem de ceva...si banuiesc ca tot pe acest domn trebuie sa-l sun sa intreb ce se intampla cu procesul verbal de la dosarul ITM?E inadmisibil ca ei sa nu ma ajute cu nimic,sa nu fie nici macar sanctionati in vreun fel...daca eu nu ma imi revin in totalitate poate nici nu-mi voi mai putea practica meseria care imi solicita picioarele...practic am devenit un om distrus din cauza neglijentei lor iar pe ei nu ii afecteaza in nici un fel...viata lor merge inainte?!
In primul rand tr sa solicitati un exemplarul din procesul verbal de cercetare asa cum se prevede in:

ART. 132 din Norme Metodologice de aplicare a Leg. 319/2006 modificata aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare

(1) Procesul-verbal de cercetare a unui eveniment se intocmeste in mai multe exemplare, dupa cum urmeaza:
a) in cazul accidentului de munca urmat de incapacitate temporara de munca, pentru angajatorul care inregistreaza accidentul, inspectoratul teritorial de munca care a avizat dosarul, asigurator si victime;

Apoi daca constatati ca ce este consemnat in procesul verbal de cercetare nu corespunde realitatii puteti contesta pocesul verbal la Inspectoratul Teritorial de Munca
In primul rand angajatorul avea obligatia sa va instruiasca cu privire la riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala specifice locului de munca.

Apoi in responsabilitatea angajatorului intra si obligatia ingradirii si semnalizarii zonelor periculoase, asa cum se prevede in:
HG nr. 1.091/2006 privind cerintele minime de securitate şi sanatate pentru locul de munca

12. Caile de circulatie - zone periculoase

12.1. Caile de circulatie, inclusiv treptele, scarile fixe, cheiurile şi rampele de incarcare trebuie sa fie amplasate şi dimensionate astfel incât sa asigure un acces uşor, sigur şi adecvat pentru pietoni şi vehicule fara a pune in pericol lucratorii aflati in vecinatatea acestor cai de circulatie.

12.5. Daca locurile de munca includ zone periculoase in care, data fiind natura activitatii, exista riscul caderii lucratorului sau a unor obiecte, aceste locuri trebuie sa fie prevazute cu dispozitive care sa evite patrunderea lucratorilor neautorizati in aceste zone.
Trebuie luate masuri corespunzatoare pentru a proteja lucratorii care sunt autorizati sa patrunda in zonele periculoase.

inspectorSSM, utilizator
Angajatorul trebuie sa suporte toate costurile legate de concediu medical, operatii, tratament, recuperare medicala.
Puteti deschide actiune in instanta pentru acordarea de daune materiale si daune morale de la persoanele gasite responsabile pentru producerea evenimentului si/ sau din partea firmei. Responsabilitatile pentru producerea evenimentului vor fi mentionate in PV de cercetare a AM, avizat de catre ITM.
Dupa cum descrieti traumele suferite este posibil ca recuperarea dvs. medicala sa fie de durata, iar concediul medical pe care il veti primi in continuare, va fi limitat in timp, ca perioada totala care se acorda.
Citez din discutia deschisa de dvs.: ".... am primit un telefon de la d-l care se ocupa cu securitatea si sanatatea in munca in cadrul firmei, domn care mi-a luat unica declaratie la spital imediat dupa internare prin care ma avertiza ca daca am nelemuriri sau doleante sa-l sun pe d-lui si sa nu mai dau tot felul de telefoane la ITM..ca datoria lui este sa faca angajatul si angajatorul sa se impace, sa comunice amiabil .....".
Complet fals, ceea ce v-a spus respectivul domn. Obligatia acestuia este ca cercetarea evenimentului produs sa se faca in termenul legal, sa se afle cauzele reale ale producerii evenimentului si sa fie stabilite corect, responsabilitatile. Una din atributiile sale ca responsabil ssm, era sa verifice daca respectiva fosa este asigurata/ semnalizata si daca exista vreun risc de producere a unor evenimente.
In prima faza, fiind vorba de un AM cu incapacitate temporara, cercetarea evenimentului se face de catre o comisie numita prin decizie de catre angajator, iar dosarul de cercetare se avizeaza de catre ITM.
Daca veti contesta PV de cercetare, atunci ITM va relua cercetarea.
Sa pastrati copii dupa certificatele medicale. Sa solicitati si sa primiti, adeverinte/ note scrise, de la medici, care sa mentioneze exact diagnosticul, eventualele interventii chirurgicale, tratamentul, recomandarile medicale, fazele de recuperare medicala. Sa fie anexate radiografii in diversele faze de supraveghere medicala.
Multumesc mult pt lamuriri......plus ca acum stand sa ma gandesc mai bine in fisa postului meu nu aveam obligatia de a deszapezi...eu am cu totul alte atributii....voi studia legislatia si voi incerca sa ii trag la raspundere pt asta...asta daca nu ma voi lovi de coruptia existenta la noi!
Acesta poate fi considerat litigiu de munca?am inteles ca sunt scutite xe la plata taxei de timbru....voi merge mai deperte si vinovatul responsabil de situatia mea va trebui sa plateasca....
claudia_edi27, utilizator
eu din propie experienta va spun un lucru.ITM nu cred ca va va cauta adevarul fara ca d/voastra sa insistati,daca nu va baga in seama si daca nu vrea sa va arate PV intocmit faceti o sesizare mai sus si veti edea ca vor face ce trebuie,mie miau dat PV si raportul FIAM abia dupa 6/7 luni de la eveniment ,eram gasit vinovat ,firma si ITM miau intocmit un PV respectiv raport FIAM nefavorabile mie,nu am putut face nimic impotriva lor pe plan local am fost nevoit sa reclam la Bucuresti si asa a durat aproape un an pina VINOVATIA mia fost inlaturata in totalitate,pe scurt> Nu cred ca veti rezolva nimic asteptind sa va caute drepturile ITM ,Lasati intelegerea amiabila faceti demersurile necesare pt ai chema in instanta dar pina atunci cititi actele intocmite de ITM fiti convinsa ca nu vau gasit vinovata si cautativa DREPTURILE in instanta .Procesul verbal de cercetare ,raportul fiam sint actele necesare pt a va cere drepturile .Ca un ultim sfat ..verificati accidentul de munca a fost INREGISTRAT?, sa nu aveti si alte surprize
Unde anume trebuie sa intreb daca a fost inregistrat?Tot la ITM?si privind procesul verbal nu este un termen in care sa-l primesc?trebuie sa-l cer eu angajatorului?din sfaturile d-tra am inteles ca trebuie sa-l solicit eu printr-o cerere cu nr de inregistrare si data...?!
Si cum-este posibil ca eu sa fiu gasita vinovata?in cazul asta fac contestatie...dar daca se dovedeste ca ei sunt vinovati ce obligatii au ei fata de mine?
Tocmai am fost la control la bucuresti unde am fost rechemata peste inca alte 6 saptamani pt ca fractura nu este consolidata-asta se va intampla abia peste vreo 4 luni....pana atunci nu calc in el si urmez recuperare medicala...care costa....ei nu au datoria morala in primul rand sa ma ajute cu ceva?daca voi trece de cele 183 de zjle de concediu medical si eu nu imi revin ce se intampla..voi fi pensionata?plus ca la anul va urma o a doua operatie in care imi va fi extrasa placa metalica cu suruburile...alt chin...alti bani...