Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... La o săptămână după angajare am avut accident de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

La o săptămână după angajare am avut accident de munca. ...

La o săptămână după angajare am avut accident de munca. Patronul nu a anunțat itm ul, când am fost sa iau salariul mi a dat 75% din salariu minim pe economie. M a obligat sa semnez contractul de munca pe minim pe economie și am refuzat. Ce este de făcut? Mulțumesc anticipat
Sesizati dvs ITM-ul in privinta accidentului de munca ..de ce v-a dat doar 75%, net sau brut?
Din 3000 brut. Dar toți din firma spun ca primesc în acte minim pe economie. Problema e ca n am semnat contractul cum vor ei. Am făcut sesizare la itm. Dar probabil va trebui sa i dau un judecată pentru plata care mi se cuvine. Mulțumesc pentru răspuns

Cornel Vasile a scris:

Sesizati dvs ITM-ul in privinta accidentului de munca ..de ce v-a dat doar 75%, net sau brut?

Danydany78, utilizator
Ati semnat sau nu contractul de munca ?
ITM va face cercetare si va obliga firma sa va incheie contract individual de munca. Firma va trebuie sa cerceteze evenimentul produs si va primi si amenda contraventionala.
Angajatorul trebuie sa va dea PV de cercetare AM avizat de ITM si formularul FIAM de inregistrare AM. Numai cu aceste documente puteti deschide, eventual, o actiune in instanta impotriva firmei.
Nu, nu am semnat nimic. Nici măcar protecția muncii

Cornel Vasile a scris:

Ati semnat sau nu contractul de munca ?