avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politist comunitar = agent de paza
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politist comunitar = agent de paza

In anul 2006 am ocupat prin concurs functia de politist comunitar la primarie.Concursul nu a fost contestat ,anulat sau infirmat.
Dupa concurs primaria - prin inselaciune - a incheiat contract de munca pentru agent de paza si nu pentru agent politie comunitara.
Contractul incheiat de primarie este nul de drept din urmatoarele motive:
1.Functia de agent de paza nu este bugetara;
2.Contravine art.41 din Constitutie si art 3 Codul Muncii pentru ca nu am solicitat aceasta functie;
3.Contravine art.30 Codul Muncii -pentru ca nu am dat concurs pentru aceasta functie

Concluzie: De 5 ani ma judec cu primaria pentru a-mi recunoaste calitatea de politist comunitar insa toate instantele au dat castig de cauza primariei, fara sa-mi recunoasca dreptul castigat prin concurs.
Exista o dictatura a magistratilor , mai presus de lege ???
Ce trebuie sa fac?????

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 19:00, 16 Martie 2014
Politia comunitara s-a desfiintat de mult, prin lege.
Politia comunitara a inlocuit Gardienii publici care si ei s-au desfiintat tot printr-o lege.
Politia comunitara a avut o existenta scurta, aprox 1 an. Politia comunitara nu mai exista.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu de munca elenascurt elenascurt In anul 2006 am dat concurs pentru Politia comunitara la primaria orasului in care locuiesc.Eludand concursul propriu-zis primarul,desi da ca baza legala , ... (vezi toată discuția)
Atributii politie locala ? BX BX Ce atributii au mai exact cei de la politia locala ? Sunt aceste atributii unice si prestabilite sau pot varia la nivel local ? (vezi toată discuția)
Spor de arma Danyella_tm Danyella_tm Buna seara, Intrebare : ce se intampla cu sporul de arma ? Cine si in ce conditii il poate primi ? Caz concret - o persoana a lucrat la Corpul Gardienilor ... (vezi toată discuția)