Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Grefieri arhivari
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Grefieri arhivari

Cum pot profesa ca si grefier arhivar? Multumesc
1. Ocuparea posturilor vacante de grefieri arhivari, grefieri registratori şi personal conex se face prin concurs, potrivit dispoziţiilor art. 9 din Legea nr. 567/2004 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea, cu modificările şi completările ulterioare.

2. La concurs poate participa persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
- are cetăţenia română, domiciliul în România şi capacitate deplină de exerciţiu;
- nu are antecedente penale, cazier fiscal şi se bucură de o bună reputaţie;
- cunoaşte limba română;
- . este aptă din punct de vedere medical pentru exercitarea funcţiei;
- are studii medii (bacalaureat).