Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu refuzat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu refuzat

Lucrez intr-un cabinet medical unde suntem doar 2 persoane si din aceasta cauza ne luam concediu de odihna in functie de posibilitati.
Am facut o cerere de concediu, aprobata si semnata de colega, seful de sectie si sefa RUNOS, in schimb refuzata de d-na manager, pe motiv ca nu respect programarea de concediu ( mentionez ca acele 15 zile obligatorii eu mi le iau in iulie ). Fara nicio explicatie. Deci eu pana atunci nu am dreptul la concediu? Este un abuz?#-o
1. Concediul de odihna se acorda in baza unei programari individuale sau a unei programari colective efectuate de angajator impreuna cu salariatul sau, dupa caz, cu sindicatul ori reprezentantii salariatilo

2. Dupa efectuarea programarii, in practica uzitata, efectuarea CO se face numai in baza unei reprtogramari a acestuia
pana acum asa ne-am luat ! pentru ca e imposibil altfel!
Dar daca dna manager aproba altei persoane concediu de odihna de pe o zi pe alta, iar mie nu-mi aproba din rea-vointa, se cheama discriminare, nu?
Se cheama mai degraba rea-vointa din partea managerului.
Daca situatii de genul asta se intampla numai persoanei dvs , atunci se poate pune in discutie si o eventuala discriminare.