Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Numire pe functie publica de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Numire pe functie publica de conducere

Vă rog să-mi spuneţi cum trebuie procedat legal în situaţia în care un funcţionar public de execuţie participă la un concurs de ocupare prin recrutare a unei funcţii publice de conducere -respectiv cea de director executiv şi este admis pe această funcţie.În baza propunerii de numire se face numirea prin act administrativ pe noua funcţie de conducere de director , iar postul de execuţie ocupat anterior se vacantează prin numirea pe funcţie de conducere şi se specifică acest fapt ăn actul de numire? Sau se face o încetare de raport de serviciu din funcţia publică de execuţie şi apoi numirea pe funcţia de conducere? Cum este mai corect?
Propunere de numire conducere+incetare executie+numire conducere.
Incetarea raportului de serviciu pe funcţia de execuţie in aceasta situatie in ce temei se face?
Respectivul isi face cerere de incetare a raportului de serviciu pe functia de executie si solicita totodata numirea in functia de conducere cu aceeasi data.
Nu cred ca poate fi recrutat, face deja parte din corpul functionarilor publici. Nu indeplineste conditii de promovare, cu examen, in conditiile prevazute de lege ? Ar putea sustine examen de promovare.