Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Pensie alimentara si partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Pensie alimentara si partaj bunuri comune

dupa divort, am sentinta pt suma de 150 ron care o platesc lunar din mana pentru pensie alimentara. acum, in urma altui proces sunt bligat la plata sumei de 13000 ron, partaj bunuri comune, pentru care a venit sentinta sa mi se retina din salariu . eu am un salariu net de 657 ron. cat ar trebui sa fie retinerea pentru bunuri , in suma de cat ? care este gradul de indatorare admis de lege? am pensia de platit, am si eu o rata a mea, si as vrea sa stiu cat poate stabili d-na contabila de la firma la care lucrez, sa fie suma de retinut pe stat de plata. va multumesc!
Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.
Urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul net lunar, daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume.
Vedeti ca in afara de poprire pe salariu, se poate ajunge si la vanzarea unor bunuri.