Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediu crestere copil= vechime in campul muncii?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediu crestere copil= vechime in campul muncii?

Sunt functionar public la o primarie iar in perioada mai 2007- mai2009 am fost in concediu crestere copil pana la doi ani. Va rog sa-mi spuneti daca aceasta perioada poate intra ca vechime in campul muncii si daca da, imi puteti da cadrul legal cu care pot dovedi?
Va multumesc anticipat!
In perioada respectiva era in vigoare OUG 148/2005 , care de la 20.01.2007 , prevedea :
art.18 (7) - Perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.
Va multumesc pentru raspuns. Doamna de la resurse umane nu-mi recunoaste vechimea in munca pentru acei doi ani si nu pot sa primesc acei 15% in loc de 10% pentru vechime peste 10 ani.
Aratati textul de lege care prevede ca , perioada CCC = vechime in munca