Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... va rog...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

va rog...

Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti si pe mine in doua probleme :
1. Daca o persoana moare intr-un accident rutier in timpul serviciului si ITM -ul da rezolutie de accident de munca, cand se poate actiona in proces civil respectiva firma, dupa terminarea anchetei politiei???
2. Daca firma este lichidata, mai poate fi actionata in justitie???
ok. e accident de munca, dar asta nu inseamna ca societatea este vinovata. Se face o cercetare si se stabilesc cauzele accidentului si cine este vinovat . Dupa aceasta ancheta puteti sa va indreptati pentru motive temeinice impotriva societatii.
Daca aceasta este lichidata si exista hotarare irevocabila nu va mai puteti indrepta impotriva acesteia