Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

accident de munca

Am primit o rezoluţie de neincepere a urmăririi penale împotriva autorului accidentului rutier în care a murit tatăl meu(accident de muncă rutier). În rezoluţie scrie ca în baza art 228 alin 6 ccp si art 10 lit b ccp si dispoziţiile art 192 alin 3 din ccp se dispune neinceperea urmăririi penale si se comunIca părţilor,ITM si serviciului SSM. Asta înseamnă ca vinovatul nu va mai fi cercetat deloc sau rezoluţia se referă strict la partea de ITM?
Nu, asta e rezolutia procurorului privind accidentul rutir si nu se refera strict doar la ITM.
Rezolutia Parchetului este clara nu se va incepe urmarirea penala , prin urmare cel care a provocat accidentul nu va mai fi judecat pentru decesul tatalui dvs ...