Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit forfetar si pt unitate protejata?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit forfetar si pt unitate protejata?

Sunt partener intr-o unitate protejata autorizata. intrebarea este daca aceste societati beneficiaza de scutirea impozitului forfetar sau au acelasi regim cu celelalte srl. Multumesc.
"unitate protejata autorizata" sub ce regim functioneaza? e platitoare de impozit ?
unitatea protejata este scutita de impozitul pe profit daca il reinvesteste. daca am iesit pe pierdere, cum se considera impozitul forfetar? multumesc.
Eu cred ca sunteti in continuare scutiti de impozit pe profit.Indiferent de prevederile OUG.34.Sa zicem ca va incadrati in prima transa la 2200 impozit minim, foarte bine, va incadrati dar sunteti scutiti de plata lui, daca respectati conditiile impuse de lege.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Pierderea se datoreaza faptului ca profitul a fost reinvestit sau nu a-ti avut profit? Opinez pentru urmatoarele cazuri
1. Daca conditia privind profitul reinvestit e indeplinita, atunci sunteti scutit de acest impozit;
2. Daca e doar pierdere fara a reinvesti, atunci platiti impozitul la care va incadrati conform OUG 43.
Scuze, OUG 34/2009