avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit forfetar si pt unitate protejata?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit forfetar si pt unitate protejata?

Sunt partener intr-o unitate protejata autorizata. intrebarea este daca aceste societati beneficiaza de scutirea impozitului forfetar sau au acelasi regim cu celelalte srl. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ctcgabriel , utilizator 20:34, 11 August 2009
"unitate protejata autorizata" sub ce regim functioneaza? e platitoare de impozit ?
unitatea protejata este scutita de impozitul pe profit daca il reinvesteste. daca am iesit pe pierdere, cum se considera impozitul forfetar? multumesc.
Eu cred ca sunteti in continuare scutiti de impozit pe profit.Indiferent de prevederile OUG.34.Sa zicem ca va incadrati in prima transa la 2200 impozit minim, foarte bine, va incadrati dar sunteti scutiti de plata lui, daca respectati conditiile impuse de lege.
Ultima modificare: Luni, 27 Aprilie 2009
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Pierderea se datoreaza faptului ca profitul a fost reinvestit sau nu a-ti avut profit? Opinez pentru urmatoarele cazuri
1. Daca conditia privind profitul reinvestit e indeplinita, atunci sunteti scutit de acest impozit;
2. Daca e doar pierdere fara a reinvesti, atunci platiti impozitul la care va incadrati conform OUG 43.
Scuze, OUG 34/2009

Alte discuții în legătură

Scutire impozit pe profit "unitati protejate" cf. legii 448/2006 Patai_Katalin Patai_Katalin Suntem o societate care lucreaza cu persoane cu handicap, avand statutul de”unitate protejata” conform legii 448/2006. Conform legii 448/2006 art.82 ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe profit conform oug34/14.04.2009 mihaeladobre mihaeladobre Cum e cu impozitul forfetar?Cum stim daca ne incadram in cotele alea si daca il platim numai pe acela sau si pe cel de 16%?daca se poate sa imi explicati si ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri srl-d annema annema Ce se intampla daca am un srl-d si nu am profit pe care sa-l reinvestesc? Se pierd toate celelalte facilitati? Ma interesa in mod special scutirea ... (vezi toată discuția)