Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare la 63 de ani sau la 59 si 10 luni...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare la 63 de ani sau la 59 si 10 luni...

O persoana este nascuta in 08.07.1954.Cautand in tabelul Casei de Pensii,anexa V, VÂRSTE STANDARD de pensionare, stagii complete si stagii minime de cotizare are dreptul a se pensiona la varsta de 59 de ani si 10 luni,adica in luna mai anul 2014.Varsta de 63 de ani,in aceste conditii,ce reprezinta ? 63 de ani de ani este varsta la care persoana respectiva are obligatia de a se pensiona...iar varstade 59 de ani si 10 luni,ii confera dreptul de a solicita pensionarea ??
lia19, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Femeie nascuta in iulie 1954-limita de varsta la 59 de ani si 10 luni.

Iulie 1954 │Mai 2014 │ 59/10 │ 29/8 │ 14/8

Femeie nascuta in ianuarie 1967 -limita de varsta la 63 de ani.

Ianuarie 1967 │Ianuarie 2030 │ 63/0 │ 35/0 │ 15/0
da,este adevarat.Dar ce reprezinta varsta de 63 de ani???Ce inseamna 63 de ani si 59,10 luni??? De ce legea stipuleaza ca varsta standard de pensionare ptr femei este de 63 de ani...iar conform tabelului persoana in cauza are dreptul a se pensiona la 59 de ani si 10 luni???

Ma intereseaza sa cititi intrebarea.Ce inseamna 63 de ani? si ce ar insemna 59 de ani si 10 luni....

Gabriela Pintea, Consilier juridic
63 de ani va fi in 2030.
De unde scoateti 63 de ani,la nivelul anului 2014 ?
Gata,acum am inteles......