Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pensie de boala
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pensie de boala

Poate fi urmarita silit pensia de boala?
Pensia de invaliditate (sau ”de boală”, cum i se spune în mod obișnuit) nu este pensie de handicap. Pentru încadrarea în grad de handicap se acordă o indemnizație, nu o pensie.

Pensiile plătite în sistemul asigurărilor sociale nu au caracterul unor indemnizații și nici nu se confundă cu acestea. Ele pot fi urmărite pentru orice fel de datorii, în limitele prevăzute de Codul de procedură civilă.