Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Automobil vandut, amenda primita din cauza actualului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Automobil vandut, amenda primita din cauza actualului proprietar

Buna Ziua, in oct 2013 am vandut masina legal unui individ, acesta la o scurta perioada a pus-o la vanzare in Calea Vitan intr-un loc nepermis. Amenda am primit-o eu postal(500 ron). Am depus contestatie plus atasare de documente ce atesta faptul ca nu mai eram propietar la momentul savarsirii contraventiei. Am primit "Intampinare" de la Politia locala sector 3, in care precizeaza plangerea mea "neintemeiata". Mai mult de contract de vanzare-cumparare , certificat fiscal, si dovada de radiere , nu pot atasa.
Ce pot face sa scap de aceasta amenda care nu mi se cuvine?
Multumesc
1) Unde ati depus contestatie? La judecatorie?
2) La ce "dovada de radiere" va referiti? Scoaterea din evidenta fiscala?
Chiar daca nu mai detineti contractul de vanzare cumparare, puteti solicita oficial emitentului sa va elibereze document inlocuitor
La judecatoria sectorului 3 , inca detin C-V si copie dupa scoaterea din evidenta fiscala
Alin2110, utilizator
Bun. Acum sunteti in faza in care s-a dat hotararea instantei sau politia a depus intampinare (in care au scris ca, respectiva contestatie este neintemeiata)?
politia a depus intampinare in care au scris ca, respectiva contestatie este neintemeiata