Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Amenda primita pentru masina vanduta
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Amenda primita pentru masina vanduta

In 16.10.2013 am vandut masina proprietate personala unui individ,am facut contract V-C, am radiat-o de la circa financiara, am scos certificatul fiscal, Astazi dupa 2 saptamani de la vanzare am primit o amenda de 250 ron pentru parcare ilegala facuta de actualul "propietar" in zona Vitan.
Cei de la politia locala sector 3 mi-au spus sa depun contestatie la judecatorie.
Stiu ca s-a mai discutat acest subiect , dar vreau sa ma lamuresc concret .
Ce sanse am ca aceasta amenda sa fie anulata? si prin ce mijloace ?
Multumesc!
La termenul de judecata veti depune copia contractului de vanzare-cumparare si dovada radierii masinii de pe numele dvs de la Adm.fin.
Si ce sanse am la o solutionare favorabila ?
Avand in vedere data incheierii contractului de vanzare-cumparare si data constatarii si consemnarii contraventiei,instanta de judecata va retine ca nu dvs sunteti proprietarul de fapt si de drept al autoturismului ,motiv pentru care va dispune eventual admiterea plangerii respectiv anularea PV
Motivul anularii sanctiuni nu este faptul ca nu mai este proprietarul autoturismului , ci ca fapta nu a fost savarsita de user.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.